Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

       

Kontakty

Waterfilter s.r.o.
ing. Stanislav Vacík
Za Zastávkou 373, 10900 Praha 10
tel: +420 725 527 439
info@harsoft.cz

Novinky

arr3Listovní a balíkové zásilky, odběr zbožíTyto prosíme zasílejte na adresu Waterfilter s.r.o., Za Zastávkou 373, 10900 Praha 10. Zde lze také...

Nejprodávanější

Anketa

Jak se vám tyto stránky líbí?

Velice moc Velice moc 40% Strašně moc Strašně moc 30% Nemnoho Nemnoho 15% Vůbec Vůbec 15%

řada Compact

Řadit podle 
Výrobce 

Změkčovací filty řady OPTIM Compact 08-30 Jedná se

cena: 12 200 Kč


 


 

Pokud jste v naší aktuální nabídce nenašli vhodný aparát nebo si nejste jisti s jeho výběrem, neváhejte nás kontaktovat emailem nebo telefonicky. Rádi Vám poradíme jak optimálně vyřešit Váš problém. 

Společné informace o změkčovacích filtrech řady Compact

Změkčovací filtry řady OPTIM Compact jsou v naší nabídce zastoupeny modely 08 až 30 a dále pak řadou Compact BNT modely 15 a 30.

Jedná se o plně automatické změkčovací filtry, které jsou svým kompaktním provedením a líbivým vzhledem předurčeny k montáži do interiéru bytů nebo rodinných domků. Jsou vhodným řešením i pro instalace s minimem prostoru pro umístění technologie úpravny vody.

Filtr za provozu je nenáročný na obsluhu. Jediným pravidelným úkonem je kontrola a doplňování zásoby regeneračního materiálu (tabletované soli) v solankové nádobě filtru. Ta je u této řady filtrů tvořená meziprostorem v pouzdru (kabinetu) filtru. Řídící jednotky filtrů jsou z produkce firmy General Electric Osmonics Autotrol (USA) řady LOGIX a dále pak typ BNT 85 HE od firmy Shanghai Canature.

Tyto jednotky se vyznačují jednoduchostí obsluhy a mnoha možnostmi nastavení pracovních parametrů filtru pro optimální pracovní režim v širokém spektru aplikací. Hlavní provozní parametry jsou uchovány v trvalé paměti, průběžné parametry (aktuální čas apod.) jsou při výpadku el. napájení uchovány v krátkodobé paměti (cca 12 hodin).

Standardní režim práce filtru je změkčování vody s načítáním objemu upravené (změkčené) vody. Po  vyčerpání kapacity aktivní náplně (ionexu) je automaticky proveden start regeneračního cyklu. Po skončení regenerace je filtr automaticky uveden zpět do standardního režimu (změkčování).

Filtry řady Compact jsou svým výkonem vhodné pro změkčení vody do tvrdosti 30 – 40  dH. Pro tvrdší vodu a při požadavcích na větší odběry upravené vody (průtoky) jsou vhodnější filtry větších výkonů.

 

Hlavní důvody proč si zvolit změkčovací filtry řady Compact:

 • kompaktní provedení filtru s minimálními požadavky na obestavěný prostor
 • moderní příjemný vzhled, hodící se pro umístění do interiéru
 • elektronické řízení provozu filtru s možností optimálního nastavení pracovního režimu pro konkrétní instalaci a provozní podmínky
 • automatická funkce ve všech režimech práce filtru
 • nízké provozní náklady
 • kvalitní náplň aktivní hmoty (ionex) se standardní životností do 15 let
 • možnost nastavení nenulové tvrdosti výstupní (změkčené) vody
 • odběr vody je možný i v době regenerace filtru
 • v sestavě filtru je standardně dodáváno i by-pass připojení k potrubnímu řádu, které umožňuje snadné odbočení vody mimo filtr (např. při servisu filtru)

 

Poznámka ke změkčovacím filtrům řady Compact BNT

Filtry této řady jsou osazeny řídící jednotkou BNT 85HE, která je navržená na základě dlouhodobých zkušeností z provozu změkčovacích filtrů. Prostřednictvím displeje a ovládacích tlačítek na řídící jednotce můžeme sledovat a měnit řadu provozních parametrů filtru. Jejich vhodnou kombinací můžeme podstatným způsobem dosáhnout úspory regenerační soli a vody, nutné na proplach filtru.

 

Pokročilé funkce a režimy práce řídící jednotky filtru

 

Režim regenerace UP FLOW, optimalizace spotřeby regenerační soli a vody

Jedná se o nový (moderní) trend režimu regenerace změkčovacích filtrů.

 

Množství soli, které se spotřebuje během regenerace, je proporcionální ke zbytkové kapacitě náplně filtru. Přednastavené množství solného roztoku (solanky) se připravuje ihned po skončení regenerace (přednastaveno je 70% roztoku). Těsně před další regeneraci se doplní zbytek vody, potřebný k plné regeneraci náplně filtru (proporcionálně k aktuální zbytkové kapacitě systému), tj. připraví se jen takové množství solného roztoku, které je potřebné pro 100% obnovení kapacity filtru.

Příklad:

V okamžiku začátku regenerace (například ve 2:00 ráno) v systému zbývá ještě 10% kapacity, tedy jenom 90% z celkového potřebného množství soli je nutné k obnovení kapacity na 100%. 70% solného roztoku už je připraveno (a tento roztok je plně nasycený) během cyklu doplnění při minulé regeneraci.
Bezprostředně před aktuální regenerací se doplní pouze 20% vody. To znamená, že máme v solné nádobě 90% solného roztoku připraveného pro obnovení 100% kapacity systému.

Výsledkem je menší spotřeba regenerační soli a vody.

Regenerace změkčovacího filtru UP FLOW
Před vlastní regenerací se řídící ventil nastaví na pozici REFILL (doplnění), do solné nádoby se doplňuje voda, která je nutná pro přípravu solného roztoku pro 100% obnovení kapacity filtru (množství soli je proporcionální ke zbývající kapacitě systému, viz předešlý text).
Dále se filtr vrátí do provozního režimu na dobu nutnou k vytvoření solného roztoku v plném objemu doplněné vody. Po ukončení této doby je řídící ventil nastaven na pozici BRINE (sání solanky a samotná regenerace) a dále cyklus regenerace pokračuje standardním postupem.

Sekvence regenerace změkčovacího filtru v režimu UP Flow je následující:

 • BRINE MAKE - REFILL
 • BRINE
 • BACKWASH
 • RINSE
 • REFILL

 

Snížení spotřeby vody v režimu regenerace filtru

Pro čistou vstupní vodu (obvykle z veřejného vodovou), která obsahuje minimum rozp. látek (se zákalem  < 1 ZFn) lze navolit režim, kdy regenerace filtru bude standardně prováděna bez zpětného proplachu. Dále lze navolit počet regeneračních cyklů s takto vynechaným krokem proplachu filtru a pak provést regeneraci filtru včetně proplachu.

Výsledkem tohoto je podstatné snížení spotřeby vody na regeneraci filtru a zefektivnění jeho provozu.

 

Stabilizace parametrů výstupní upravené vody

Situace při zvýšeném odběru vody v rámci dne.

Po zadání výchozích hodnot jednotlivých parametrů provede řídící jednotka propočet provozních hodnot včetně výpočtu předpokládané denní spotřeby vody. Pokud je v daný den spotřeba podstatně vyšší a kapacita filtru bude zřejmě vyčerpaná během dne, provede řídící jednotka tzv. předběžnou regeneraci, aby kvalita výstupní vody byla zachována po celý den. Tuto funkci můžeme zakázat/povolit nastavením odpovídajícího parametru. Následně v nastavený čas je pak provedená standardní regenerace, která obnoví plnou kapacitu filtru.

 

Delší odstávka filtru – víkendový režim

V případě časově delší odstávce filtru, kdy dlouhodoběji není žádný odběr upravené vody (typicky např. o dovolené) lze nastavit režim, kdy v takovém případě místo plánované regenerace filtru bude proveden jen proplach, aby došlo k vyčištění náplně filtru a jeho naplnění čerstvou vodou.

Cílem tohoto režimu je opět úspora vody a regenerační soli a zefektivnění provozu filtru.

 

Z následujících obrázkům je zřejmá konstrukce filtrů řady OPTIM Compact

Design filtrů OPTIM Compact            Vstup doplnění regenerační sole       Přípoje a by-pass ventily

 

 

 

 

Design filtrů Compact BNT

 

 

Montážní podmínky změkčovacích filtrů

místo instalace

 • 230V / 50 Hz v dosahu do cca 1m
 • možnost výstupu odpadní vody z filtru (volný výstup na kanál)
 • rovná, zpevněná plocha, bez, sálavého tepla, bez rizika zamrznutí zařízení
 • pokud je ve výbavě vodárny tlaková nádoba, musí být tato zapojena do vstupní části filtru, aby byla zajištěna tlaková voda pro filtr i v režimu regenerace

 

doporučené příslušenství

 • zpětná klapka na výstupu filtru, případně i na vstupu surové vody (proti zpětnému sání vody z filtru)

 

Jednotlivé modely řady  Compact se liší rozměry a výkonem, princip funkce je stejný.

U každého modelu je uvedena typická oblast nasazení, montážní a provozní parametry.

Instalace filtrů řady Compact je velmi jednoduchá. Lze ji zvládnout i svépomocí. U filtrů vyšších výkonů a u řady filtrů OPTIM Vám pro garantování správné montáže a provozu filtru nabízíme odbornou montáž a uvedení do provozu (tím budete mít i jistotu platnosti všech bodů záruky).