Kontakty
Novinky
Nejprodávanější
Anketa
Jak se vám tyto stránky líbí?
Velice mocÚvod »Změkčení, změkčovací filtry » řada Compact
Pokud jste v naší aktuální nabídce nenašli vhodný aparát nebo si nejste jisti s jeho výběrem, neváhejte nás kontaktovat emailem nebo telefonicky. Rádi Vám poradíme jak optimálně vyřešit Váš problém.
Změkčovací filtry řady OPTIM Compact jsou v naší nabídce zastoupeny modely 08 až 30 a dále pak řadou Compact BNT modely 15 a 30.
Jedná se o plně automatické změkčovací filtry, které jsou svým kompaktním provedením a líbivým vzhledem předurčeny k montáži do interiéru bytů nebo rodinných domků. Jsou vhodným řešením i pro instalace s minimem prostoru pro umístění technologie úpravny vody.
Filtr za provozu je nenáročný na obsluhu. Jediným pravidelným úkonem je kontrola a doplňování zásoby regeneračního materiálu (tabletované soli) v solankové nádobě filtru. Ta je u této řady filtrů tvořená meziprostorem v pouzdru (kabinetu) filtru. Řídící jednotky filtrů jsou z produkce firmy General Electric Osmonics Autotrol (USA) řady LOGIX a dále pak typ BNT 85 HE od firmy Shanghai Canature.
Tyto jednotky se vyznačují jednoduchostí obsluhy a mnoha možnostmi nastavení pracovních parametrů filtru pro optimální pracovní režim v širokém spektru aplikací. Hlavní provozní parametry jsou uchovány v trvalé paměti, průběžné parametry (aktuální čas apod.) jsou při výpadku el. napájení uchovány v krátkodobé paměti (cca 12 hodin).
Standardní režim práce filtru je změkčování vody s načítáním objemu upravené (změkčené) vody. Po vyčerpání kapacity aktivní náplně (ionexu) je automaticky proveden start regeneračního cyklu. Po skončení regenerace je filtr automaticky uveden zpět do standardního režimu (změkčování).
Filtry řady Compact jsou svým výkonem vhodné pro změkčení vody do tvrdosti 30 – 40 dH. Pro tvrdší vodu a při požadavcích na větší odběry upravené vody (průtoky) jsou vhodnější filtry větších výkonů.
Filtry této řady jsou osazeny řídící jednotkou BNT 85HE, která je navržená na základě dlouhodobých zkušeností z provozu změkčovacích filtrů. Prostřednictvím displeje a ovládacích tlačítek na řídící jednotce můžeme sledovat a měnit řadu provozních parametrů filtru. Jejich vhodnou kombinací můžeme podstatným způsobem dosáhnout úspory regenerační soli a vody, nutné na proplach filtru.
Jedná se o nový (moderní) trend režimu regenerace změkčovacích filtrů.
Množství soli, které se spotřebuje během regenerace, je proporcionální ke zbytkové kapacitě náplně filtru. Přednastavené množství solného roztoku (solanky) se připravuje ihned po skončení regenerace (přednastaveno je 70% roztoku). Těsně před další regeneraci se doplní zbytek vody, potřebný k plné regeneraci náplně filtru (proporcionálně k aktuální zbytkové kapacitě systému), tj. připraví se jen takové množství solného roztoku, které je potřebné pro 100% obnovení kapacity filtru.
Příklad:
V okamžiku začátku regenerace (například ve 2:00 ráno) v systému zbývá ještě 10% kapacity, tedy jenom 90% z celkového potřebného množství soli je nutné k obnovení kapacity na 100%. 70% solného roztoku už je připraveno (a tento roztok je plně nasycený) během cyklu doplnění při minulé regeneraci.
Bezprostředně před aktuální regenerací se doplní pouze 20% vody. To znamená, že máme v solné nádobě 90% solného roztoku připraveného pro obnovení 100% kapacity systému.
Výsledkem je menší spotřeba regenerační soli a vody.
Regenerace změkčovacího filtru UP FLOW
Před vlastní regenerací se řídící ventil nastaví na pozici REFILL (doplnění), do solné nádoby se doplňuje voda, která je nutná pro přípravu solného roztoku pro 100% obnovení kapacity filtru (množství soli je proporcionální ke zbývající kapacitě systému, viz předešlý text).
Dále se filtr vrátí do provozního režimu na dobu nutnou k vytvoření solného roztoku v plném objemu doplněné vody. Po ukončení této doby je řídící ventil nastaven na pozici BRINE (sání solanky a samotná regenerace) a dále cyklus regenerace pokračuje standardním postupem.
Sekvence regenerace změkčovacího filtru v režimu UP Flow je následující:
Snížení spotřeby vody v režimu regenerace filtru
Pro čistou vstupní vodu (obvykle z veřejného vodovou), která obsahuje minimum rozp. látek (se zákalem < 1 ZFn) lze navolit režim, kdy regenerace filtru bude standardně prováděna bez zpětného proplachu. Dále lze navolit počet regeneračních cyklů s takto vynechaným krokem proplachu filtru a pak provést regeneraci filtru včetně proplachu.
Výsledkem tohoto je podstatné snížení spotřeby vody na regeneraci filtru a zefektivnění jeho provozu.
Situace při zvýšeném odběru vody v rámci dne.
Po zadání výchozích hodnot jednotlivých parametrů provede řídící jednotka propočet provozních hodnot včetně výpočtu předpokládané denní spotřeby vody. Pokud je v daný den spotřeba podstatně vyšší a kapacita filtru bude zřejmě vyčerpaná během dne, provede řídící jednotka tzv. předběžnou regeneraci, aby kvalita výstupní vody byla zachována po celý den. Tuto funkci můžeme zakázat/povolit nastavením odpovídajícího parametru. Následně v nastavený čas je pak provedená standardní regenerace, která obnoví plnou kapacitu filtru.
V případě časově delší odstávce filtru, kdy dlouhodoběji není žádný odběr upravené vody (typicky např. o dovolené) lze nastavit režim, kdy v takovém případě místo plánované regenerace filtru bude proveden jen proplach, aby došlo k vyčištění náplně filtru a jeho naplnění čerstvou vodou.
Cílem tohoto režimu je opět úspora vody a regenerační soli a zefektivnění provozu filtru.
Design filtrů OPTIM Compact Vstup doplnění regenerační sole Přípoje a by-pass ventily
Design filtrů Compact BNT
Jednotlivé modely řady Compact se liší rozměry a výkonem, princip funkce je stejný.
U každého modelu je uvedena typická oblast nasazení, montážní a provozní parametry.
Instalace filtrů řady Compact je velmi jednoduchá. Lze ji zvládnout i svépomocí. U filtrů vyšších výkonů a u řady filtrů OPTIM Vám pro garantování správné montáže a provozu filtru nabízíme odbornou montáž a uvedení do provozu (tím budete mít i jistotu platnosti všech bodů záruky).